Німона | Рецензія

admin28 Листопада, 2023
Німона

Німона – неочікувано цікавий мультфільм від студії Netflix. Нові та цікаві графічні рішення, які зараз підкорюють більше шанувальників. За що можна любити Netflix, так, це за їх невичерпну снагу експериментів, бо можна потрапити у ціль.

Мультфільм знято на основі науково-фантастичному графічному романі “Німона” від Нейт Діани Стівенсон.

Сюжет починається з того, що королівство колись перемогло Велике зло, і щоб не повторилося горе, все місто стало ізольованим від навколишнього світу. Почали виховувати особливу варту лицарів, які походили із знатних сімей. І тут стається неочікуваність, королева обирає в ученики лицарів – безродного, але мужнього та відважного Балістера Блекгорта (Різ Азмед), бо щоб захищати рідне місто, не обовʼязково бути високородним. Це королева розуміє, і хоче міняти систему, що дає причину вбити її. Для того, щоб прибрати цю ідею з голів усіх, вбивцем королеви роблять Балістера. Так починається пригодницько-детективна історія.

Балістера беззаперечно приписують до винного через його простолюдинське походження.

Головний герой переховується, але його знаходить неймовірно колоритна та емоційна Німона (Хлоя Грейс Моріц), яка помітно, щось приховує. Персонажка хоче обʼєднати сили з Балістером, щоб розвалити Королівство остаточно, бо щиро переконана у злочинності лицаря. На Німону чекає розчарування, бо Балістер безумовно відданий Королівству, так його виховували, так його програмували, і він хоче знайти правду, хто ж його підставив.

Пост-панкову музику допомагав створювати колишній учасник гурту Sex Pistol Стів Джонс.

Наші герої для розвідки проникають у замок, де починається одна з найдинамічніших сцен мультфільму. В ході якої ми помічаємо, що коханий Балістера – Амброзіус Ґолденлойн (Юджин Лі Янґ), високородний лицар і нащадок самої засновниці Королівства, всім серцем розуміє невинуватість Блекгорта. Автори мультфільму розкривають ЛГБТ+ тему, продемонструвавши кохання між лицарями. Звичайно, що пара приховувала цей факт від всіх, бо тема ЛГБЕ+ і у фантазійному світі лишається табуйованою. До речі, про світ, на самому початку трішки ліниво розповідається про появу Королівства. Широкими планами, нам демонструють устрій, де поєднуються футуристичні технології з Середньовічним антуражем, це щось новеньке, але мало занурили глядача. Хочеться більше розуміти: чому вони на конях і одночасно мають портативні літаючі засоби; як розвивалось Королівство у настільки закритому ринку, бо щоб досягнути таких технологій, потрібні гроші. Жителі мешкають за величезними стінами, ніколи не бачивши зовнішній світ, то яким чином отримали такі знання? Можна пояснити, що Королівство виступає тлом для всієї історії, бо помітно, що не буде розширюватися сам всесвіт. Ще чітко вкластися у хронометраж потрібно, що вдало вийшло, бо увагу тримають весь час.

До 2021 року проєкт “Німона” належав компанії Disney, а конкретно студії Blue Sky Studios, що було дуже дорого для неї. Після закриття Blue Sky Studios нові голови Disney відмовлялися від подальшої роботи над мультиком через ЛГБТ+ тематику, а саме поцілунок між ЛГБТ парою.

Для розуміння суспільних норм дано мало, нам показують, що народ ненавидить монстрів, якою і виявляється Німона, бо треба ненавидіти, і крапка. Глядач, то співпереживає героїні, бо на неї йде невмотивоване цькування: «монстр!», а всім відомо, якщо довго тебе називатимуть монстром, то таким можливо стати. Через накопичені травматичні досвіди, через втрати, через постійний біль та образи. Лінія з «монстром» є алегорією на людей зі спільноти ЛГБТ+, яких часто називають «хворими, грішниками». А саме ми помічаємо історію трансгендерного підлітка. Це яскраво продемонстровано у флешбеках Німони, коли вона шукала себе серед інших видів живих істот. От, ніби, знайшовши своє місце, розкриває свій секрет перед всім суспільством, і відразу стає обʼєктом гоніння. Цілих тисячу років Королівство боїться «монстра», забувши вже саму суть страху, бо головне відганяти инакшість. І пройшовши ці цькування, Німона готова накласти на себе руки, все, що зупиняє її, то прийняття однієї людини. Достатньо одного прийняття її трансформації, і одразу приходить окрилення для продовження боротьби.

Основні образи розробляли за стилем творчого художника Disney Ейвінда Ерла, який є одночасно примітивним, таємничим, ностальгічним і впорядкованим.

Порятунком для суспільства стає – любов. Любов чиста та невинна, здавалось би, що любити може кожен, але чомусь це і тягар. Тягар, коли любов треба приховувати, тягар, коли її боїшся проявити, бо «так не можна». Мультфільм рекомендую для перегляду з дітьми, щоб пояснити, що «монстри», лише в голові, і ті хто відрізняються, тільки інші, бо ми всі різні.

Поділилися0

Залишити коментар